Třídění Affs!
Rekonstrukce webu v plném provozu.
Mějte strpení!

Herci a tvůrci HP6 pod lupou

18. července 2009 v 11:26 | Kačkač |  Tvůrci
Režie: David Yates
Výbornou pětkou si na sebe upletl bič. Ač dlouhá léta televizní režisér, tak ve Fénixově řádu odvedl mistrovskou práci. Očekávání u Prince tudíž nebyla malá. Jsem rád, že mohu napsat, že i tentokrát obstál. Ač v mnohých lidech Princ vyvolává rozporuplné reakce, tak viníka je třeba hledat někde jinde, a to v samotném scénáři. Michaela Goldenberga opět vystřídal náš starý známý Steve Kloves a hned to bylo znát. Kloves se vrátil ke svému stylu "dám tam tohle a pak tohle a tohle celé vyhodím", který nám nebyl zrovna moc pochuti ve čtyřce, kde to místy vypadalo, jako by byl film poskládán z několika epizod. Svůj styl neopustil ani po "krátké" dovolené, a tak i v Princi byl znát jeho styl. Naštěstí však režii měl na starosti David Yates. Troufám si tvrdit, že nebýt právě Yatese, mohlo by to mít katastrofální důsledky. Avšak ani Yates není bůh, a i když se snažil sebevíc, tak škoda už byla dávno napáchána. Možná by nebylo na škodu zde použít na Klovese větu: "Jste nejslabší článek a máte padáka!" Bohužel bossům ve studiu je to zjevně jedno, hlavně když to sype dolary. Jinak nemám důvod o Davidovi pochybovat jako o režisérovi sedmičky (sedmiček). Jeho největší slabinou byly efekty, ale v šestce udělal velký pokrok a doufám, že ustojí i Velké finále.Scénář: Steve Kloves
Tak tohohle chlapíka už jsem pěkně propral v předešlých řádcích, tak k němu snad ani víc dodávat nebudu. Jen se modlím, aby si aspoň na sedmičce dal záležet.

Hudba: Nicholas Hooper
Další milé překvapení z předešlého dílu. Hudba ve Fénixovi nabrala zcela nový rozměr a já byl nucen pokládat si stále dokola stejnou otázku: "Jak mně mohl tenhle chlapík tak dlouho unikat?" Jedna lepší melodie střídala druhou a třeba skladbu "Possession" považuji za jednu z nejlepších skladeb v HP filmech (i když možná není tak chytlavá, jako skladby "Fireworks" či "The Room Of Requirement"). Byl jsem tudíž moc zvědavý, s čím přijde tentokrát. A nezklamal. Hudba v šestce vůbec nezní špatně. Hlavně při druhé návštěvě, jsem si ji mohl víc užít. Hooper sice použije i Williamsův motiv při famfrpálovém konkurzu, ale přidává do něj i něco ze sebe a v samotném ději dokáže vyvolat napětí, ale i humor. Zajímavé jsou i skladby "Opening", která je použita hned na začátku či "Malfoy´s Mission", která ve filmu zazní vícekrát. Dobré motivy dokáže autor použít, jak v romantických scénách, tak i ve vážnějších. Nicméně ty nejlepší melodie přichází až v závěru filmu. Za úplný vrchol považuji skladbu "Journey To The Cave", taková pomalu rozjíždějící se skladba, která postupně stupňuje tempo, až vyvrcholí při scéně na moři. Pozadu nezůstávají ani další melodie: "The Drink of Despair", "The Killing Of Dumbledore" či "Dumbledore´s Farewell". Zvláště poslední z nich považuji za nejvíc emotivní scénu, která mě nutí při poslechu vybavit si danou scénu (Spoiler: Brumbál ležící mrtví na nádvoří) a ze které zvlášť ve filmu jsem byl pěkně na měkko.
Jinak o Hooperovi a jeho případné roli v sedmičce už bylo něco řečeno v jednom z předešlých článků, tak už se k tomu nebudu vracet. Každopádně jeho motivy mi budou chybět.

Herci:
Michael Gambon (Brumbál)

"Gambonova jízda", i tak bych mohl začít psát o jedné ze stálic této série. Troufám si tvrdit, že Gambon zde podal mistrovský výkon. Dokázal být vážný, ale i správně potrhlý a oproti předešlým dílům dostal víc prostoru a tím tak naplno mohl nechat vyniknout svou postavu.

Víc prostoru dostal i Alan Rickman (Snape) a bylo to jen a jen dobře. I Rickman zde podal svůj nejlepší výkon a v mnoha scénách s ním byla legrace. Škoda jen, že tvůrci nepřihodili do filmu pár minut, kdy Snape vede výuku Obrany proti černé magii.

To další ze starších a známých postav už tolik prostoru nedostaly. Robbie Coltrane (Hagrid) se sice objeví v pár scénách, ale mám taký pocit, že s každým dalším dílem ho je míň a míň. To Maggie Smith (Minerva McGonagall) si zde odbyla svůj standart a Davise Warwicka (Kratiknot či Flitwicka) se zde taky jednou mihne.

Novou posilou do profesorského sboru je Jim Broadbent (Horacio Křiklan). A posila je to pořádná. Snad nemohli vybrat lepšího herce na tuto roli. Téměř pokaždé, když byl v záběru, byla legrace a ty jeho řeči o "čistě akademickém zájmu" též neměly chybu.

Ještě než přejdeme k mládeži, tak nesmím opomenout zmínit Helenu Bonham Carter (Bellatrix). Další skvělý tah, kdy opravdu vypadá, že nemá všech pět pohromadě, ale zároveň z ní jde pěkný strach.

A teď už ta slibovaná mládež. Začal bych hlavním triem, které ani nemusím představovat jmény:-) Zhodnotit jejich výkon je pro mě obzvlášť těžké, protože sám za sebe jsem s jejich výkony spokojený, ovšem ne všichni by se mnou souhlasili. V tomto dílu však Harryho a Hermionu zastínil Ron, kdy bylo vidět, že šestka je mu dělaná na míru. Spokojený jsem byl i s výkonem Bonnie Wright (Ginny), ale přiznám se, že pro ni mám trochu slabost:-) Každopádně jsem rád, že dostala tolik prostoru.

Zajímavou postavou je bezpochyby i Tom Felton (Draco). I on zde prožil svůj největší dosavadní výkon. Jsem z něj však trochu na rozpacích. Ve filmu místy působil jako tělo bez duše (mouchy sněste si mě) a některé výrazy působily až křečovitě, ale abych mu jen nekřivdil, měl tam pár zajímavých momentů, před kterými musím smeknout. Zmíním ještě Freddieho Stroma (Cormac McLaggen), který působil opravdu nabubřele, ale vtipně zároveň a Jessie Cave (Levandule). I ta se docela ztotožňuje s knižní Levandulí a mně osobně nepřišla nijak strašná.

Tak a na závěr jsem si nechal ještě jednu postavu a mou nejoblíbenější vůbec. Tušíte správně, jedná se o Evannu Lynch (Luna/Lenka). Vedle ní působí ostatní herci jako komparz a je moc velká škoda, že se jí nedostalo víc prostoru. Myslím, že by si možná zasloužila i vlastní film. Těžko říct, co jí dělá tak výjimečnou. Hlas, pohled očí, oblečení... nebo nejspíš všechno najednou. Ne nadarmo se jí říká Střelenka:-)
zdroj: potterweb.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama